כתיבת צוואה: איך כותבים צוואה? ומה הם הכללים?

זכותו הטבעית של כל אדם היא להוריש את רכושו לאחר מותו, לפי רצונו ובאופן חופשי. אולם, על מנת לממש את הרצון הזה באופן מדויק, יש לפעול בצורה מתאימה. מי שלא מכין צוואה למעשה כאילו מורה לחלק את רכושו בהתאם לברירת המחדל האוטומטית שבחוק היבש.

בהעדר צוואה, חוק הירושה הוא ברירת מחדלכתיבת צוואה - כך תעשו את זה נכון

חוק הירושה, 1965, מפרט בהרחבה עניינים רבים ובהם למשל מה דינה של צוואה, איך יחולק העיזבון ללא צוואה, מיהם היורשים הטבעיים, מה קורה אם יורש נפטר חלילה, לפני שהמוריש הולך לעולמו ועוד. לדוגמא, על פי החוק, כל ילדיו של המוריש יקבלו את חלקם בירושה באופן שווה. באמצעות עריכת צוואה ניתן להגדיר חלוקה אחרת, הרצויה בעיני המוריש. אך האם יש נכון או לא נכון בעריכת צוואה? בהחלט כן.

האם חייבים לכתוב צוואה בנוכחות עורך דין?

על מנת שצוואה תהיה תקפה ותתקבל, חייב המוריש להכין אותה ובעיקר לחתום עליה, בנוכחות של עדים. הכנת הצוואה מחייבת את נוכחותם של שני עדים לפחות ואין בחוק דרישה שאחד מהם יהיה עורך דין. יחד עם זאת, מקובל מאוד שאחד העדים יהיה עורך דין ויש טעם חשוב לדבר. אם צוואה מנוסחת בצורה מעורפלת, לא נהירה או באופן שסותר היבט חוקי או מוסרי, בית המשפט עלול לבטל את תוקף הצוואה. על מנת להפוך את הצוואה למסמך חוקי, מקובל וקביל, שיאושר ללא קושי, נהוג להכין אותה בעזרת עורך דין שמהווה גם עד לחתימה.

האם אפשר להכין צוואה בכתב יד?

מבחינה חוקית, אין שום מניעה להכין צוואה בכתב יד. צוואה איננה חייבת להיות מודפסת, אולם יש להביא בחשבון שכתב יד עלול להיות בלתי קריא או שעלול גורם מסוים להטיל ספק בתקפות הצוואה לאחר מכן. אם מכינים צוואה בכתב יד, הרי שהמצווה (המוריש) צריך לכתוב את כל הצוואה בעצמו ולוודא שהמסמך מכיל את כל הנתונים שנדרשים כדי למנוע פסילת המסמך (למשל תאריך, חתימה). תיאורטית, ניתן להכין צוואה גם בצורות אחרות כדוגמת הקלטה. מפאת האפשרות שצוואות כאלה לא יוכרו בסופו של דבר בשל פגם כזה או אחר, רק במיעוט קטן של המקרים נערכות צוואות מסוג זה.

האם ניתן להציב תנאים בפני היורשים בצוואה?

בעריכת צוואה, יכול המוריש לקבוע דברים שונים לפי רצונו, אף אם הדברים עשויים להיראות בלתי סבירים בפני אדם כזה או אחר. לדוגמא, ניתן לקבוע כי אחד הילדים או בן/בת זוג לא יהיו בין היורשים. ניתן אף להעמיד תנאים מסוימים, שרק אם היורשים יעמדו בהם הם יהיו זכאים לחלקם בירושה. אולם, חשוב לדעת שבית המשפט לא יאשר צוואה שבה יועמדו תנאים שנחשבים לבלתי חוקיים או בלתי מסוריים. גורם שיראה עצמו נפגע מתנאי לא סביר ולא מוסרי יכול להעמיד בקשה לבית המשפט לבטל את הצוואה וזו עלולה אכן להתבטל או שחלק ממנה יתבטל (לדוגמא התנאי שנקבע).

האם מותר לעזור למישהו לכתוב את צוואתו?

עורך דין או אדם אחר כגון ידיד או מכר של כותב הצוואה יכול בהחלט לסייע בהכנת הצוואה. אולם, מי שהצוואה נכתבת לטובתו איננו יכול לסייע בכתיבת הצוואה או אף להימצא לצד המוריש בעת כתיבת הצוואה. צוואות עשויות להיפסל בצורה כזאת, אם עולה טענה שה"מסייע" הכניס לצוואה סעיפים אשר נועדו לקפח אחרים.

מדוע חוות דעת רפואית עשויה להועיל?

אם עלולה להגיע טענה מצד גורם כלשהו שהצוואה נערכה כאשר המוריש איננו כשיר מבחינה שכלית או נפשית, כדאי לצרף חוות דעת. רופא יכול לציין כי המוריש היה צלול וכשיר בעת שערך וחתם על הצוואה.

 

אולי יעניין אותך גם:

חיים ומתפקדים – אפשרויות תעסוקה לקשישים המתגוררים בדיור מוגן

קרן אור – ייעוץ והכוונה ללא תשלום לבני גיל הזהב ובני משפחותיהם

מכירת הבית לפני המעבר לדיור מוגן – האם כדאי?

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715439

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר