מכירת הבית לפני המעבר לדיור מוגן

האם כדאי למכור את הבית לפני המעבר לדיור מוגן?כשמתכננים לעבור להתגורר בדיור מוגן, יש צורך לעשות סדר בעניינים הכספיים וכן לבחור מסלול תשלום המתאים לכם. באופן הנדמה טבעי, יש כאלה שמוכרים את הבית מתוך מחשבה שלאחר המעבר לא יהיה  להם עוד צורך בו.

המכירה יכולה לסייע במימון עלויות מסוימות הכרוכות במעבר, אך יש גם יתרונות ברורים להחלטה הפוכה – דהיינו לא למכור את הבית לפני המעבר לדיור המוגן. אז, האם כדאי למכור את הבית או לא כדאי? יש שיקולים לכאן או לכאן.

לא צריך לטרוח להשכיר את הבית

שיקול חשוב התומך במכירת הבית לפני שעוברים לדיור מוגן מבוסס על נוחות. כאשר מוכרים את הבית, נפטרים מהצורך להתעסק בכל מיני הטרדות הכרוכות בהשכרת הדירה. לא כולם בנויים להתעסקות עם שוכרים מתלוננים, עם בעיות של ברז דולף, צבע מתקף או מזגן מקולקל.

לא כולם רוצים פעם בשנה או שנתיים לחפש דיירים חדשים, לדאוג שמא התשלומים יועברו בזמן או שהדירה תתפנה בגמר החוזה כשהיא פגועה בשל נזקים. אם אינם רוצים לטרוח בנושאי השכרה, שכירות ודיירים – פשוט תמכרו ותיהנו מראש שקט.

לנצל את רמת המחירים

עוד סיבה לכך שכדאי למכור את הבית לפני שעוברים לדיור מוגן הינה רמת המחירים הנוכחית. גם אם מדובר בטענה מעט כללית, הרי שלא נגזים אם נאמר שתקופה זו מהווה גאות במחירי הדיור.

בשנים האחרונות מחירי הדיור רק הולכים ועולים ולכן – מיטב המומחים קובעים כי מדובר בשוק של מוכרים. ניתן למכור בקלות בתים או דירות במחירים גבוהים ובהחלט כדאי לנצל את ההזדמנות. זאת ועוד, כאשר ניתן לממש פטור חלקי או מלא ממס, בזכות המעבר לדיור מוגן, יש בכך כדי לתמוך בצעד כזה אף יותר.

משאירים משהו לילדים

מדוע להימנע ממכירת הדירה? גם לכך יש כמובן סיבות טובות. למשל, לא ניתן להתכחש לעובדה שלדירה או לבית יש ערך רגשי וסנטימנטלי. למכור את הבית שבו התגוררתם שנים רבות ובו גידלתם משפחה – זה לא פשוט. אך לא מדובר רק בעניין רגשי.

הורים רבים מאמינים כי הבית, שנחשב לנכס שיש עימו ביטחון, זה דבר שראוי להשאיר לילדים. בבית יוכלו הילדים (ואולי הנכדים) להתגורר, לפחות עד שיוכלו להסתדר בחיים. ואם הם יחליטו למכור בעתיד? שימכרו.

קשה למצוא תשואה דומה

דיור מוגן יש לממן בהסדר תשלומים מיוחד, ומומלץ לבצע השוואת מחירים לפני המעבר. יש לשלם פיקדון בכניסה, למרות שחלק מבתי הדיור המוגן מאפשרים כניסה ללא פיקדון ויש גם לשלם בכל חודש תשלום מוסכם, דמי ניהול ואחזקה. הבחירה שלא למכור את הבית יכולה לאפשר לממן בעזרת השכירות חלק ניכר או אפילו את כל ההוצאות השוטפות הכרוכות בחיים בדיור מוגן.

קשה לחשוב כיום על השקעה סולידית שמניבה תשואה הדומה להשכרה של נכס. חוץ מזה, למכור את הבית תמיד יהיה אפשר ולא ניתן לראות כיום סימנים לכך ששוק הדירות עומד בפני קריסת מחירים. בנוסף, גם אם מדובר בעניין נדיר, תמיד קיים הסיכוי שתרצו לעזוב את הדיור המוגן ולחזור הביתה. אם תמכרו את הבית בשלב מוקדם, לפני שהסתגלתם לדיור המגן, יתכן שתצטערו בהמשך.

לא רוצים הלוואות למימון דיור מוגן

נקודה אחרונה למחשבה – כאשר עוברים לדיור מוגן, למעשה משנים את סגנון החיים מהקצה אל הקצה. בדיור המוגן מקבלים לא רק קורת גג אלא גם סביבה חברתית, פעילויות, שירותי בריאות ועוד כהנה וכהנה. מכירה של דירה מהווה סגירה של שלב בחיים ומעבר לשלב חדש.

אין להתפלא על כך שקיימת העדפה בקרב חלק נכבד מהאנשים למכירת הבית בכדי לממן את הפיקדון הנדרש למגורים בדיור מוגן. זאת, כדי להימנע מעיסוק בהלוואה או משכנתא הפוכה בגיל המבוגר.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תשושי נפש והיחס המיוחד במרכזי דיור מוגן: כך תתאימו את הדיור המוגן למצב ההורה

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715439

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר